הטבע הוא הספרייה הגדולה ביותר לרעיונות, מבנים, חומרים ותהליכים. הוא מקור ההשראה ללמידה, לחיקוי ולפיתוח פתרונות חדשניים ומתקדמים.

ביומימיקרי (Biomimicry: Bio = life ; mimicry = imitate) הוא תחום דעת מתפתח העוסק בחקר ובחיקוי פתרונות הטבע לפתרון אתגרים אנושיים שונים. התחום מזוהה כיום כמנוע לקדמה ולחדשנות, והנחת הייסוד של העוסקים בתחום היא, שהפתרונות למרבית הבעיות האנושיות כבר נפתרו בטבע. בהשראת בעלי חיים וצמחים, פותחו לאורך השנים מגוון חומרים, טכנולוגיות ותהליכים פורצי דרך.

טבעי ללמוד מהטבע
משחר האנושות, התבונן האדם בטבע וחקר אותו. אריסטו שהתעניין בחיקוי וייצוג של הטבע, המציא את המושג ”מימזיס“ שמשמעותו חיקוי, וטען שבכל דבר בטבע יש משהו מן המופלא.
מאות שנים אחר כך, הניח ליאונרדו דה וינצ‘י שברגע שנדע איך פועלים גוף האדם וכוחות הטבע, יהיה לנו בסיס לבניית מגוון מכונות שמחקות את הטבע.
ההתפתחות הטכנולוגית של העשורים האחרונים, המאפשרת מידול ומחקר של הפתרונות הקיימים בטבע, האיצה את גיבוש תחום הביומימטיקה כדיסיפלינה מדעית, הכוללת תכניות לימוד לתואר ראשון, שני ושלישי, מכונים ומענקי מחקר, ספרות ועיתונות אקדמית. בשדה הפדגוגי, תחום הביומימיקרי מקדם תהליכי למידה משמעותיים, כשהטבע משמש כמעבדת לימוד ומחקר חווייתית.

מקור אינסופי לפתרונות
כמתודת מחקר ופיתוח, הביומימיקרי מקדם הסתכלות על הטבע כמקור אינסופי לפתרונות חדשניים ומקיימים למגוון אתגרים בתחומי החיים השונים. הפתרונות המקיימים של הטבע נבחנו במבחן הזמן. הם אינם מוגנים בפטנט ובחינתם מונעת את הצורך להמציא את הגלגל מחדש.
התבוננות בהם מזמנת לנו צורת חשיבה אחרת לגבי האופן שבו אנו מתכננים, מייצרים, צורכים ומסיימים את חיי המוצרים שבשימושנו, ומקור לאופטימיות לגבי היכולות של האנושות לתת מענה לצורך הבהול בפיתוח מקיים.

ארגון הביומימיקרי הישראלי
הארגון נוסד בשנת 2009 כעמותה רשומה, במטרה לעודד ולקדם את התחום באקדמיה, בתעשייה, בתחומי המחקר והפיתוח ובמערכת החינוך בישראל, כמנוף לחדשנות סביבתית.
בישראל בתי גידול ייחודיים, המשלבים את המדבר והחורש הים תיכוני, החוף והשוניות, ומשמשים השראה לפתרון מגוון אתגרים טכנולוגיים בתחומי המים, האנרגיה והחומר, כחלק מהמאמץ לבניית חברה מקיימת יותר.

לאתר ארגון הביומימיקרי הישראלי » www.biomimicry.org.il

לידיעון ארגון הביומימיקרי הישראלי » biomimicrynews.blogspot.co.il